Vynašiel chlebíček lord Sandwich? Napoleon? Alebo starí Rimania?

Dátum: 30.10.2018

Chlebíčky poznáme síce všetci, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, odkiaľ k nám dorazili? Ich pôvod vôbec nie je taký jednoznačný. Vymyslel ich lord Sandwich, Napoleon, alebo dokonca starí Rimania? Poďme sa na históriu veky so zemiakovým šalátom, nátierkou, maslom, vajíčkom či mäsom spoločne pozrieť.

chlebíčky

Obložené chleby priviedla na svet v roku 1733 vlastne asi len obyčajná lenivosť. Lord Sandwich bol totiž takým náruživým hráčom kariet, že sa mu nechcelo ukončiť hru, vstať a ísť si vziať jedlo. Požiadal preto svojho sluhu, aby mu len tak, medzi krajce chleba, vložil plátok mäsa. Hotovo! Prvý obložený chlieb bol na svete! Lordovi priatelia síce tvrdili, že obložené chleby konzumovali už starí Rimania a nápad to teda určite nie je pôvodný, ale všetci poznáme to príslovie o hádzaní hrachu na stenu...

Obložený chlieb si obľúbil aj maškrtný Napoleon, ktorý pri vymýšľaní bojových stratégií nemal čas vysedávať pri stole plnom jedla. Nechával si priniesť chlieb s mäsom. Aby pekne videl, čím všetkým je chlieb obložený, tak požiadal o odstránenie vrchného krajca. Od konca 18. storočia sa „otvorené sendviče“ stali veľmi obľúbenými a ich sláva rástla nielen medzi šľachtou, ale aj medzi obyčajnými ľuďmi. Tí si ich chválili hlavne pri cestovaní vlakom, keď ich konzumovali, ako praktickú desiatku alebo olovrant.

Nad chlebíčkami v podobe, ako dorazili na naše územie koncom 19. storočia by sme sa dnes len pousmiali. Plátok čierneho chleba so slanou rybou a cibuľou? To predsa nie je poriadny chlebíček! Na zmenu sme si počkali ešte 20 rokov. Už v roku 1916 zakladá Jan Paukert slávne lahôdky na Národnej triede v Prahe a chlebíčkový česko-slovenský národ sa začína rodiť. Typický obložený chlebíček tak, ako ho poznáme vzniká na podnet Paukertovho rodinného priateľa maliara Jána Rytiře Kramlíka, ktorému sa ako pohostenie nepáčili chuťovky, alebo tzv. jednohubky. Vyžadoval „niečo na dve, tri zahryznutia,“ čo sa v podobe, ako vymyslel Jan Paukert starší, začína v tom období Čechom a Slovákom veľmi páčiť.

Chlebíčky sa trochu zväčšujú a vyhlásených pražských lahôdkarských prevádzok vzniká nakoniec desať. Medzi nimi napríklad Lappert, Stiedl, Čadil, Zoufalý, či Laibl. A práve lahôdky Lippert-Zoufalý-Paukert sa stávajú trasou vyhlásených prvorepublikových gurmánov. Každá prevádzka má svoju špecialitu – chlebíčky sa obkladajú husími pečienkami, sardelami, krabom, hľuzovkami alebo údeným jazykom a u Paukerta si na nich v 30.rokoch pochutnávala celá československá umelecká elita – Hugo Hass, Jaroslav Seifert, Ema Destinová, Werich s Voskovcem i Vlasta Burian, ktorí tu usporiadali mnohé chlebíčkové hostiny. Paukert svojou výrobou zásoboval aj stôl prezidenta T. G. Masaryka a jeho prevádzka bola jednou z troch najznámejších lahôdkarstiev v celej Európe.

Obdobie druhej svetovej vojne a znárodnenie firiem v roku 1952 však znamenali koniec rodinnej tradície. Napriek tomu, že po dlhé desaťročia podnik neniesol rodinné meno, tak obyvatelia Prahy naďalej nakupovali „u Paukerta“. Jan Paukert junior získal prevádzku lahôdok v reštitúcií v roku 1991, ale zomrel o 19 rokov nato vo veku 91 rokov. V októbri 2008 boli po rozsiahlej rekonštrukcii lahôdky opäť otvorené a ochrannú známku na ne má registrovanú investičná skupina Natland. Napriek tomu, že v aktuálnej prevádzke už žiadny potomok zakladateľov nepôsobí, tak stále nesie meno Jan Paukert.

Ak by ste si chceli pripraviť chlebíček, ktorý bude vyzerať ako „praotec chlebíček“ od Paukerta, tak pozorne čítajte. Vezmite krajec veky, jedno polovicu natrite maslom, na druhú položte kopček zemiakového šalátu, na ten položte plátok šunky od kosti, na maslo salámu a to všetko dozdobte napríklad kyslou uhorkou. Dobrú chuť!

Obložené chlebíčky z našej čerstvej a poctivej výroby sa inšpirovali aj Paukertovou pôvodnou receptúrou:

Chlebík šunkový so šalátom, Chlebík šunkový s maslom

Chlebík šunkový

Chlebík vajíčkový, Chlebík turistický

Chlebík vajíčkový

Chlebík turistický

Vždy čerstvé informácie o našich poctivých produktoch nájdete na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame. Sledujte, lajkujte, komentujte...

Zdroj:

http://www.lifee.cz/jidlo/oblozeny-chlebicek-pravy-cesky-unikat-ktery-prekonal-dejiny_3598.html?utm_source=Facebook.com&utm_medium=Social-organic&utm_campaign=egfb

https://regiony.rozhlas.cz/oblozene-chlebicky-vcera-a-dnes-miloval-je-i-vlasta-burian-7417718