Ruské vajce dal svetu legendárny Automat Koruna na pražskom Václaváku

Dátum: 14.02.2018

Bufet s názvom Automat Koruna bol vyhláseným miestom už za totality. Chodili sem všetky vrstvy obyvateľstva vrátane vtedajšieho prezidenta Antonína Zápotockého. Na začiatku 90.-tych rokov „Korunu“ vytlačili fast-foody zo západu a o ich veľkom comebacku sa zatiaľ vždy len hovorilo, k realizácii však nikdy nedošlo. Vyhlásený Automat Koruna dal svetu legendárne ruské vajce.

Pred viac ako troma rokmi prebehli médiami správy o znovuotvorení legendárneho Automatu Koruna, ktorý sa nachádzal v Paláci Koruna na Václavskom námestí v Prahe na celkovej ploche 790 m2. „Automat by mal začať fungovať do dvoch rokov,“ prehlásil v auguste 2014 pán Marek Moravec, predseda predstavenstva firmy Koruna Palace Management, ktorá objekt Paláca Koruna spravuje. Doteraz sa tak nestalo.

Vízia bola približne taká, že retro štýl vtedajšieho Automatu Koruna sa mal zachovať a nalákať naň mladšiu generáciu. Podľa plánu mala na ploche 500 až 1000 m2 vzniknúť jedáleň a pultové ostrovčeky. Malo sa tu podávať niekoľko teplých jedál a tiež klasický bufetový sortiment. Ceny by boli samozrejme iné, ako za socializmu.

Na legendárny bufet Koruna, ktorý ukončil svoju prevádzku v roku 1992 o 7 rokov neskôr nadviazala jedáleň Havelská Koruna, ktorú založil František Soukup. Tá funguje dodnes a varí sa tu tradičná česká kuchyňa. Nájdete ju medzi Václavským a Staromestským námestím v ulici Havelská.

„AUTOMATY“ PRIŠLI DO ČESKOSLOVENSKA Z NEMECKA
Automat Koruna sa otvoril už za Prvej republiky v roku 1931. Jeho interiér navrhol architekt Ladislav Machoň. Vo svojej dobe išlo o natoľko unikátny projekt, že si Angličania pozvali architekta Machoňa do Londýna, aby im postavil repliku Automatu Koruna priamo na Oxford Street.

Prečo vlastne Automat? V medzivojnovom Československu si tu ľudia mohli podobne ako v dnešných automatoch, po vhodení mince načapovať z medeného kohútika limonádu a z okienka ochutnať obložený chlebíček. Prvé automaty vznikali v Nemecku. Koncom 19. storočia ich existovalo približne 50 a postupne sa začali rozširovať aj do ďalších európskych krajín. Nápad na tzv. „Selbstthätiger Verkaufsapparat“, alebo voľne preložené samoobslužný predajný automat, si už v roku 1887 nechal patentovať nemecký inžinier Max Sielaff.

ZA „KOMANČOV“ SEM CHODIL I PREZIDENT ZÁPOTOCKÝ
Po nástupe komunistov bol Automat Koruna znárodnený, stratil svoj prvorepublikový lesk a spadol do 4. cenovej kategórie. Pôvodný interiér sa zachoval. Napriek konkurencii v podobe ďalších bufetov v Prahe zostával Automat Koruna najobľúbenejším. Na párky v pravých črievkach sem chodil aj vtedajší prezident Antonín Zápotocký. Možno práve preto sem často zavítalo aj množstvo ďalších komunistických papalášov.

Negatívnou stránkou Koruny boli tzv. somráci, ktorí sa domáhali vášho nedojedeného párku alebo vám dokonca v nestráženú chvíľku ujedali priamo z taniera.

Za socializmu išlo o vyhlásený a veľmi frekventovaný podnik, kde sa v priebehu dňa podľa viacerých zdrojov zastavilo až 18-tisíc ľudí. Vtedy tu neexistovala konkurencia vo forme najrôznejších fast-foodov, ako je tomu dnes. Otváracie hodiny boli od siedmej ráno. V bežných pracovných dňoch sa zatváralo až o desiatej večer, v sobotou o siedmej a v nedeľu ešte o hodinu skôr.

V 90. rokoch tu pracovalo 240 zamestnancov, ktorí vám ponúkali studené aj teplé jedlo – od zbožňovaných jahodových kokteilov, cez chlebíčky až po zemiakové placky, grilované kurčatá a šaláty. Predalo sa tu okolo 5-tisíc chlebíčkov v 13-tich rôznych druhoch, 400 kíl lahôdkového šalátu v 5 variantoch, 4-tisíc kusov zákuskov a 7-tisíc kusov pekárenských výrobkov. Pred príchodom prevádzok rýchleho občerstvenia zo západu do Koruny aj vtedy zavítalo okolo 10-tisíc zákazníkov denne.

Prvý McDonald bol otvorený 20. marca 1992. Palác Koruna sa 4 roky opravoval, kým sa v roku 1996 opäť otvoril verejnosti – už však bez Automatu Koruna. Pán Moravec z firmy Koruna Palace Management Pražskému Denníku pred 3 rokmi povedal: „Automat už nestačil konkurencii. Staré výrobné procesy aj spôsob servisu by vedľa moderných reťazcov zrejme pôsobili ako stará podkova vo vitríne so šperkami.“

NEVHODNÉ SKLADOVANIE POTRAVÍN ALEBO AKO VZNIKLO „RUSKÉ VAJCE“
Napriek tomu, že v názve dominuje slovo „ruské“, ide o český vynález priamo z Automatu Koruna. Kvôli nevhodným skladovacím podmienkam tam jedného dňa začali plesnivieť zemiaky, zelenina a aby toho nebolo málo tak prepadala aj skladovacia lehota vajec.

Vtedajší prevádzkar Josef Hliňák preto donútil šéfkuchára Jiřího Tučnera, aby do zemiakového šalátu s majonézou nakrájal zeleninu a vajíčko uvarené natvrdo. Úplne nový názov dostal pokrm aj preto, aby prešiel schvaľovacím procesom bez zbytočného zdržiavania. Časom sa „ruské vajce“ rozšírilo do celého Československa a dostalo sa aj do stredoeurópskych kuchárskych kníh.

Ruské vajce z nášho sortimentu je medzi zákazníkmi favoritom. Momentálne už nevzniká ako produkt surovín s končiacim dátumom spotreby, ale ako čerstvý a poctivý výrobok.

Zdroj: http://nasregion.cz/praha/automat-koruna-fungoval-...